Inwestowanie w złoto


W czasach bessy na rynkach finansowych pewną i stabilną inwestycją jest złoto. Jest ono praktycznie niezniszczalne, co daje poczucie bezpieczeństwa.

Inwestowanie w złoto

W czasach bessy na rynkach finansowych pewną i stabilną inwestycją jest złoto. Jest ono praktycznie niezniszczalne, co daje poczucie bezpieczeństwa.

Złoto można sprzedać w każdym kraju i o każdej porze, ponieważ skupowane jest we wszystkich kantorach oraz w specjalnych punktach. Jego zakup doskonale dywersyfikuje portfel inwestycyjny oraz wpływa na zmniejszenie ryzyka związanego z inwestowaniem.

Eksperci radzą, aby 5 -10% oszczędności lokować właśnie w złoto. Inwestowanie w złoto może być realizowane bezpośrednio lub pośrednio.

Inwestycja pośrednia polega, np. na zakupie akcji firm związanych z wydobyciem tego kruszcu (kopalnia złota, producent złotych wyrobów) lub na zakupie kontraktów terminowych i opcji opiewających na złoto, które są notowane na najważniejszych giełdach świata. W 2006r. finansiści stworzyli polski fundusz o nazwie Investor Gold FIZ, dokonujący inwestycji na rynku złota.

Daje on możliwość uczestnictwa w światowym rynku metali szlachetnych. Wartość nominalna jednego certyfikatu wynosi 10 tys. zł. Inwestycja bezpośrednia to zakup sztabek, monet lub biżuterii. Sztabki i monety mogą występować w formie złota lokacyjnego, czyli bulionowego i kolekcjonerskiego.

Można je zakupić: w oddziałach NBP, w sklepach i na aukcjach internetowych, w kantorach i lombardach oraz u wybranych jubilerów. Ważna jest próba złota, która określa ilość zawartości złota w stopie, największa możliwa próba to 0,999, a najpopularniejsza w Polsce to 0,585.

Cena złota rośnie nieustannie od połowy lat 80-tych, a w ciągu 10 lat od początku roku 2000 do sierpnia 2011 roku cena złota wzrosła z ok. 300 USD za uncję do ponad 1900 USD. Analitycy prognozują, że w związku z zawirowaniami na światowych rynkach akcji i walut w ciągu kolejnych lat złoto pobije kolejne rekordy osoiągając znacznie ponad 2000 USD za uncję.